Badanie kobiety w ciąży i płodu za pomocą kardiotokografu - tzw. KTG jest proste i bezinwazyjne. Wystarczy na ok. 30 minut założyć na brzuch przyszłej mamy 2 pasy z głowicami analizującymi.
Monitorują one równolegle:
- czynności skurczowe macicy
- tętno i pracę serca dziecka
Badanie jest najczęściej wykonywane pod koniec ciąży (od 37 tygodnia), a jego celem jest stwierdzenie, jak dziecko reaguje na skurcze oraz w jakim jest stanie. Jeśli przebieg ciąży nie jest prawidłowy, to wskazane, a nawet konieczne jest wcześniejsze wykonanie KTG.
Normą są wyniki KTG w przedziale 110-150 uderzeń serca dziecka w ciągu minuty.
Jeśli wyznaczony termin porodu już minął, ale badanie KTG potwierdza, że dziecko dobrze się czuje, to nie powinno być obaw do niepokoju.
Natomiast nieprawidłowe KTG jest sygnałem do ratowania dziecka, a więc przyspieszania porodu albo decyzji o wykonaniu cesarskiego cięcia.
Obecnie wszystkie szpitale, posiadające oddział położniczy są wyposażone w urządzenie KTG, ale można je wykonać także na zlecenie lekarza prowadzącego w ramach NFZ lub w ramach prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. W ostatnich latach przeprowadzane jest rutynowo, aby zapewnić najwyższy poziom komfortu oraz bezpieczeństwa, dziecku i mamie.