piątek, 15 listopada 2013

Co trzeba wiedzieć o zakażeniu rotawirusem u dzieci?

Powszechnie występujące rotawirusy, powodujące nieżyt żołądkowo-jelitowy są w bardzo wysokim stopniu zakaźne.

Co trzeba wiedzieć, aby lepiej chronić przed nimi swoje dzieci i rodzinę?

1. przenoszą się drogą nie tylko pokarmową, ale również kropelkową, a więc poprzez kontakt z zakażonymi osobami i przedmiotami.
2. rozprzestrzeniają się często na klamkach, uchwytach w pojazdach komunikacji miejskiej, na poręczach schodów, uchwytach koszy i wózków sklepowych, w ogólnodostępnych toaletach - a stąd roznoszone są w nowe miejsca i na inne przedmioty
3.na skórze rąk utrzymują się ok 4-5 godzin, a na zanieczyszczonych powierzchniach nawet kilka dni.

Dlatego zakażenie dziecka rotawirusem może nastąpić także wtedy, gdy przebywa ono w domu. Wystarczy, że maluch dostanie zabawkę od osoby przenoszącej na rękach, a potem w trakcie zabawy włoży ją do buzi. Osobą  tą może być zarówno sam rodzic, jak też stały lub okazjonalny gość.
Z pewnością większe prawdopodobieństwo narażenia dziecka jest wówczas, gdy styka się ono poza domem ze większą liczbą dzieci i osób. Standardowe środki higieny ograniczają rozprzestrzenianie rotawirusów, ale nie są całkowicie wystarczające.


Jakie są objawy zakażenia rotawirusem?

1. ciężka biegunka, najczęściej wodnista i trwająca 3-8 dni
2. wymioty o gwałtownym przebiegu, utrzymujące się 2-3 dni
3. wysoka gorączka do 40 C

Niezwykle ważne jest, aby w tym okresie nawadniać organizm podając doustnie obojętne płyny, takie jak przegotowana woda, herbatka, mięta. Chodzi o niedopuszczenie do odwodnienia organizmu, bo gdy to nastąpi niezbędne będzie dożylne podawanie płynów przez kroplówkę i pobyt w szpitalu :(

Z medycznych statystyk wynika, że na ciężki przebieg rotawirusowego zakażenia narażone są niemowlęta do 6 miesiąca życia, ponieważ najłatwiej ulegają odwodnieniu. Bardzo duża zachorowalność i ciężki przebieg odnotowany jest w grupie dzieci do 5 lat. Rodzice doskonale wiedzą, jak trudno podać takiemu maluchowi picie. Z tego powodu każdego roku do polskich szpitali trafia ponad 20 tysięcy dzieci z przedziału 0-5 lat.

Czy zapobiegać poprzez szczepienia ?

Oczywiście jak w przypadku zapobiegania wielu innym chorobom można zastosować szczepienia ochronne.
Są one zalecane przez Ministerstwo Zdrowia, ale niestety nie są refundowane.
Na naszym rynku dostępne są 2 doustne szczepionki, których cykle podawania powinny nastąpić w pierwszych mięsiącach życia dziecka. Koszt wynosi ok. 600 - 700 zł.

Lekarze pediatrzy rekomendują szczepienie dzieci przeciwko rotawirusom, ale nadal rodzice wahają  się z podjęciem decyzji. Dlatego warto na ten temat  otwarcie dyskutować, aby poznać opinie i spostrzeżenia rodziców, którzy zaszczepili swoje dzieci.

Przecież w każdej odpowiedzialnej mamie i tacie rodzi się obawa, czy po podaniu szczepionki dziecko nie zachoruje ... bo w końcu szczepionka to nic innego "organizmy" chorobotwórcze.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz